Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Γερμανία PDF Εκτύπωση E-mail

Εκπαιδευτική επίσκεψη καθηγητών στο Αμβούργο της Γερμανίας

Στο πλαισιο της συνεργασίας των ομοσπονδιών των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση της Ομοσπονδίας των εκπαιδευτικών  Αμβούργου (GEWHamburg ?Schleswig Holstein) επίσκεψη εξαμελούς ομάδας εκπ/κών του σχολείου μας στο Αμβούργο την περίοδο 22/04 έως 27/04/20014.

Μέλη των συνδικαλιστών των εκπ/κών μας υποδέχτηκαν εγκάρδια όταν το βράδυ της Τρίτης φθάσαμε στο αεροδρόμιο του Αμβούργου. Μας οδήγησαν στο ξενοδοχείο μας για να ξεκουραστούμε, καθώς οι επόμενες μέρες περιλάμβαναν αρκετή δράση.

Το επόμενο πρωί μας καλωσόρισαν στο σχολείο Gesamtschule στην περιοχή Blankenese,. Ήταν όπως μας ομολόγησαν ένα από τα καλύτερα σχολεία του κρατιδίου. Εκεί παρακολουθήσαμε μάθημα σε Λυκειόπαιδες αλλά και μαθητές Γυμνασίου. Και στις δύο περιπτώσεις ήταν εντυπωσιακή η καθολική συμμετοχή των μαθητών στη συζήτηση καθώς και η ωριμότητα που επέδειξαν σε όλη τη διαδικασία της συζήτησης.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας μας έγινε υποδοχή στο Curiohaus (έδρα της Ομοσπονδίας GEW, όπου συναντήσαμε και άλλους Γερμανούς συναδέλφους μας  από διαφορετικά κρατίδια. Θέλησαν να ενημερωθούν από εμάς για την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα και τις επιπτώσεις της κρίσης στο σχολικό περιβάλλον και στους εκπαιδευτικούς ως εργαζομένους. Στο σημείο αυτό αξίζει να επισημάνουμε πως μας εντυπωσίασε το ενδιαφέρον και η αλληλεγγύη των Γερμανών συναδέλφων μας. Επίσης, μας εξέθεσαν και δικά τους προβλήματα, παρόμοια με τα δικά μας, και παρόλο που αυτά είναι μικρότερης  κλίμακας τους προβληματίζουν έντονα κάποιες εξελίξεις.

Το συνδικάτο είχε συμπεριλάβει στο πρόγραμμα ενημέρωση πάνω στο εκπ/κό σύστημα του Αμβούργου. Μας υποδέχτηκαν στο κτίριο CurioHaus και ενημερωθήκαμε από την πρόεδρο AnjaBensinger ? Stolze  σχετικά με κάθε λεπτομέρεια διαπιστώνοντας τις διαφορές με το αντίστοιχο σύστημα στην Ελλάδα. Επιπλέον, έγινε λόγος και για τον τρόπο λειτουργίας ? δράσης της ομοσπονδίας.

Η επόμενη μέρα ήταν και αυτή γεμάτη: επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό σχολείο αλλά και στο Επαγγελματικό.  Όσον αφορά το δεύτερο, ο  διευθυντής  κος Neumann και υποδιευθυντής κος Siedenburg προχώρησαν σε ενδελεχή παρουσίαση της οργάνωσης ? λειτουργίας του συγκεκριμένου σχολείου. Μας ξενάγησαν στους χώρους του, ενώ είχαμε και την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μαθητές να εργάζονται κατά ομάδες στο εργαστήριο για να οδηγηθούν σε πορίσματα. Το πιο εντυπωσιακό όμως σε όλο αυτό ήταν η φιλοσοφία του σχολείου και οι στόχοι της διεύθυνσης: εκπαίδευση δημιουργία καταρτισμένων αλλα και η αξιοποίηση αυτών και μάλιστα σε υψηλό ποσοστό σε βιομηχανίες και επιχειρήσεις. Όσον αφορά το ευρωπαϊκό σχολείο οι εντυπώσεις μας ήταν υπέροχες. Ένα μεγάλο και υλικοτεχνικά λαμπρό κτίριο με παρα πολλές αίθουσες, μεγάλους διαδρόμους, μεγάλη αυλή. Το σχολείο αυτό έχει εγγεγραμένους 1800 μαθητές και διαθέτει τάξεις ένταξης για τους αλλοδαπούς μαθητές. Οι αγαπητοί συνάδελφοί μας έδωσαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε  ένα μάθημα γλώσσας Γερμανικών σε ένα τμήμα της Α' τάξης ένταξης του σχολείου. Ο δάσκαλος είχε υπέροχη σχέση με τους μαθητές.  Ήταν ο συντονιστής και εμπνευστής τους για τη συμμετοχή τους. Τέλος, είδαμε και το πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο Χημείας. ?.

Τις επόμενες ώρες είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε ήρεμους , άνετους περιπάτους στους δρόμους της πόλης του Αμβούργου, να επισκεφθούμε το βιομηχανικό τμήμα, το εμπορικό κέντρο, το λιμάνι, να παρατηρήσουμε τα παραδοσιακά-περιποιημένα κτίρια. Να επισημάνουμε πως οι Γερμανοί συνάδελφοί μας Wolfgang και Bernd  με υπομονή και καλή διάθεση περπάτησαν μαζί μας και μας έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες.

Η τρίτη μέρα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και ? απαιτητική. Συμμετείχαμε σε μία ημερίδα το θέμα της οποίας ήταν «Ακροδεξιός εξτρεμισμός στα σχολεία και τρόποι αντιμετώπισής του». Έγινε εκτενής αναφορά στο φαινόμενο «ακροδεξιός εξτρεμισμός» στη Γερμανία και στη συνέχεια επικεντρωθήκαμε στα ανάλογα φαινόμενα στο χώρο του σχολείου. Η ειδική σύμβουλος διηύθυνε τη συζήτηση δίνοντάς μας την ευκαιρία να συμμετέχουμε σε ένα βιωματικό εργαστήριο με στόχο την αντιμετώπιση πραγματικών καταστάσεων ρατσισμού και βίας στο σχολείο.

Η τέταρτη μέρα ήταν επίσης μια όμορφη εμπειρία, καθώς οι συνάδελφοί μας είχαν οργανώσει μία εκδρομή για μας στο Κίελο. Το καραβάκι στον Έλβα μας ταξίδεψε ως εκεί. Ήταν μια πολύ όμορφη, γραφική πόλη, πραγματικά ενδιαφέρουσα για μια ημερήσια επίσκεψη: η όπερα, το δημαρχείο, ναοί, οι μικροί κολπίσκοι και οι γενναίοι λουόμενοι να λιάζονται στις ιδιαίτερης κατασκευής σκιερές καρέκλες παραλίας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους Γερμανούς συναδέλφους μας ? εκπροσώπους του συνδικάτου για τη φιλοξενία τους η οποία κατέστησε την επίσκεψή μας στη χώρα τους μία πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία γεμάτη  γνώση, παραστάσεις, ψυχαγωγία.

image00001 image00002

image00003 image00004