ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ PDF Εκτύπωση E-mail

Η αποχαιρετιστήρια βραδιά της Γ' τάξης του γυμνασίου πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία και συγκίνηση. Ήταν μια βραδιά γεμάτη όνειρα, συναισθήματα και δημιουργικότητα, που θα μείνει αξέχαστη σε όλους μας χάρη και στην πολύτιμη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Η εκδήλωση, την οποία τίμησε με την παρουσία του και ο δήμαρχος της πόλης μας κ. Τσίρμπας, ξεκίνησε με έναν σύντομο χαιρετισμό από τη διευθύντρια του σχολείου, η οποία ευχήθηκε στους μαθητές καλή συνέχεια στο ταξίδι τους προς το λύκειο και την επαγγελματική τους σταδιοδρομία. Ακολούθησε μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δραστηριότητα, στην οποία οι μαθητές, ακολουθώντας τις οδηγίες των καθηγητριών τους Μαριάννας Παύλου και Αγγελικής Χαμτζίδου, κλήθηκαν να μοιραστούν τα όνειρά τους για το μέλλον. Κάθε μαθητής παρουσίασε με περηφάνια το επάγγελμα που ονειρεύεται να ακολουθήσει, από δικηγόρους μέχρι καλλιτέχνες και επιστήμονες. Η αίθουσα γέμισε από φιλοδοξίες και ελπίδες, δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα αισιοδοξίας και προσμονής. Η βραδιά όμως δεν σταμάτησε εκεί. Σημαντική στιγμή της εκδήλωσης ήταν όταν η μαθήτρια Ειρήνη Μπαλάνου της Β΄τάξης ανέβηκε στη σκηνή για να παρουσιάσει μαζί με την Κλοντιάνα Ζενέλι και τη Δέσποινα Δαυίδη τους δικούς της στίχους, τους οποίους είχε γράψει πάνω στη μουσική του αγαπημένου τραγουδιού "Εκδρομή" της Δήμητρας Γαλάνη, υλοποιώντας .την ιδέα της καθηγήτριας Πουρνάρα Θεοδώρας. Με τη μελωδία να ηχεί γλυκά από τα ηχεία, οι μαθήτριες κατάφεραν να συγκινήσουν το κοινό με την ευαισθησία και τη δημιουργικότητα της συμμαθήτριάς τους. Οι στίχοι της, γεμάτοι προσωπικές αναζητήσεις και νεανική ορμή, απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα όλων των παρευρισκομένων. Να σημειωθεί και η σημαντική βοήθεια στη δράση αυτή του καθηγητή της μουσικής, κ. Σουλτάνη Ευσταθίου. Οι μαθητές μας εξάλλου, με τη βοήθεια και υποστήριξη της καθηγήτριας Μαριδάκη Ευαγγελιας, τίμησαν την παράδοσή μας και συνέδεσαν το παρελθόν με το παρόν, χορεύοντας παραδοσιακούς χορούς από την Κρήτη, τη Μακεδονία, την Ικαρία, δείχνοντας σεβασμό στις ρίζες μας. Η βραδιά ολοκληρώθηκε με την απονομή αναμνηστικών δώρων από τον Συλλογο Γονέων και Κηδεμονων καταρχάς στους καθηγητές Μαντόγλου Άννα, Στόκα Αγόρω, Λακίδη Αντώνη, οι οποίοι συνταξιοδοτούνται, στην καθηγήτρια Χαμτζίδου Αγγελική για την οργάνωση της συμμετοχής του σχολείου μας στον διαγωνισμό ανακύκλωσης της ΤΕΧΑΝ από τον οποίο και απέσπασε βραβείο. Έπειτα στους μαθητές της Γ τάξης ως συμβολικών ενθυμίων των σχολικών τους χρόνων. Οι μαθητές, οι γονείς και οι καθηγητές είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν στιγμές και να ανταλλάξουν ευχές για το μέλλον, δημιουργώντας έτσι έναν κύκλο συντροφικότητας και αλληλοεκτίμησης. Η αποχαιρετιστήρια βραδιά της Γ' τάξης του γυμνασίου ήταν μια μοναδική εμπειρία που ανέδειξε το ταλέντο, την ευαισθησία και τα όνειρα των μαθητών μας. Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές μας καλή συνέχεια στο ταξίδι τους και να συνεχίσουν να ονειρεύονται και να κατακτούν τους στόχους τους.

apof1 apof2 apof3