Εκδήλωση για το Σχολικό Εκφοβισμό PDF Εκτύπωση E-mail

Το φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού  ή bullying (νταηλίκι) αποκτά όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις και απασχολεί πάρα πολλά παιδιά όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλη την Ευρώπη και όλο τον κόσμο.

Την Παρασκευή, 6 Μαρτίου 2015, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας.
Οι μαθητές συμμετείχαν σε συζήτηση ? παρουσίαση  για το τι είναι σχολικός εκφοβισμός, πώς να αντιδράσουν αν δουν περιστατικό σχολικού εκφοβισμού , τι να κάνουν αν δεχθούν οι ίδιοι σχολικό εκφοβισμό και που μπορούν να απευθυνθούν για να ζητήσουν βοήθεια ενώ παρακολούθησαν και  σχετική ταινία.

Όλοι οι μαθητές φώναξαν: «ΟΧΙ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ» και έγινε συζήτηση για πραγματικά περιστατικά που τα ίδια τα παιδιά κατέγραψαν ενώ συμμετείχε και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Που μπορείτε να απευθυνθείτε όταν πέσετε θύματα ή αντιληφθείτε φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού:

Για τα παιδιά:

Στην Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 καλούν παιδιά που βιώνουν δυσκολίες και προβλήματα στην καθημερινότητα τους.

Μπορείς να καλέσεις από κινητό χωρίς μονάδες, από καρτοτηλέφωνο χωρίς κάρτα ή από το σπίτι χωρίς να χρεωθείς και οι κλήσεις είναι  ανώνυμες και εμπιστευτικές.

Η Γραμμή λειτουργεί 7 ημέρες την εβδομάδα, 24 ώρες τη μέρα και απαντούν κοινωνικοί λειτουργοί ή ψυχολόγοι.

Για τους ενήλικες:

Η «Γραμμή-Σύνδεσμος 801 801 1177» για την ψυχοκοινωνική υγεία παιδιών και εφήβων απευθύνεται αποκλειστικά σε γονείς και ενήλικες που θέλουν να μιλήσουν για κάποιο θέμα ψυχικής υγείας που τους απασχολεί σε σχέση με ένα παιδί ή έναν έφηβο.

Λειτουργεί από Δευτέρα έως και Παρασκευή από τις 9:30 το πρωί ως τις 20:30 το βράδυ και Σάββατο  από τις 9.30 το πρωί ως τις 14.00 το μεσημέρι.

Οι κλήσεις είναι ανώνυμες και εμπιστευτικές και μπορούν να γίνουν από σταθερό τηλέφωνο από οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας, και το κόστος είναι μια αστική μονάδα, ανεξαρτήτως διάρκειας.

Απαντούν αποκλειστικά σύμβουλοι, επαγγελματίες ψυχικής υγείας.