Αρχαία Αγορά-Επίσκεψη PDF Εκτύπωση E-mail

Αρχαία Αγορά

Στις 20 Οκτωβρίου οργανώθηκε από το σχολείο μας μία επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά. Εκεί μας περίμεναν οι ξεναγοί, για να μας εξηγήσουν τα αρχαία μνημεία του χώρου.

Αρχικά, περπατήσαμε στην οδό Παναθηναίων και σταθήκαμε κάτω από ένα δέντρο, στην πλατεία των φιλοσοφικών συζητήσεων τα αρχαία χρόνια. Συνεχίσαμε στην οδό Παναθηναίων και πήγαμε στον Ναό του Ηφαίστου, στον οποίο θαυμάσαμε τα αετώματα και τις ζωοφόρους με τις γιγαντομαχίες και τις κενταυρομαχίες. Στη συνέχεια, πήγαμε στη Στοά του Αττάλου, η οποία λειτουργούσε ως λαΪκη αγορά στα αρχαία χρόνια.  Τέλος, οι καθηγητές μας άφησαν να κάνουμε βόλτα παράλληλα στις γραμμές του τρένου.

Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για όλους τους μαθητές της Πρώτης τάξης του σχολείου μας.

Πεχλιβανίδης Δημήτρης (Α΄τάξη)

arxaia3