Πινακοθήκη Κουβουτσάκη PDF Εκτύπωση E-mail

Πινακοθήκη Κουβουτσάκη

Στις 20 Δεκεμβρίου 2022, ημέρα Τρίτη, το σχολείο μας πραγματοποίησε μία επίσκεψη στην Πινακοθήκη Κουβουτσάκη στην περιοχή της Κηφισιάς. Εκεί με τη βοήθεια της συμπαθέστατης ξεναγού, μάθαμε για πολλούς ζωγράφους , ξένους και Έλληνες αλλά και για τις τεχνικές που χρησιμοποιούσαν, για να δημιουργήσουν τα έργα τους.

Αρχικά, η ξενάγηση ξεκίνησε με την ξεναγό μας να μας αφήνει να ρίξουμε τις ματιές μας στον ιδιαίτερα φροντισμένο χώρο. Πίνακες διάφοροι κοσμούσαν τους τοίχους της Πινακοθήκης αλλά και γλυπτά. Ο πρώτος πίνακας που σχολιάσαμε ήταν του Ευγένιου Ντελακρουά («Αγιος Στέφανος», περ. 1852), του Γάλλου φιλέλληνα ζωγράφου που «χρωμάτισε» τα πρώτα βήματα της επανάστασης των Ελλήνων και υποστήριξε τις μάχες τους για την ανεξαρτησία της Νέας Ελληνικής Πολιτείας με την παντοδύναμη «Σφαγή της Χίου». Παρατηρήσαμε τις λεπτομέρειες σε αυτόν, τον φωτισμό και την τεχνική γενικά του καλλιτέχνη, αυτή του ρεαλισμού που χαρακτηρίζεται από το σκουρόχρωμο φόντο αλλά και τη φωτεινότητα στο κέντρο του πίνακα. Επίσης πίνακες του Γιάννη Σπυρόπουλου («Νεκρή φύση με αχλάδια», 1945), του Στέφανου Δασκαλάκη («Νεκρή φύση», 1989, 1988, 1991), του Γιάννη Τσαρούχη ( «Η ηθοποιός Τζένη Καρέζη», 1966) και του Σπύρου Βασιλείου, με τις όψεις της δικής του Αθήνας και της δικής του Ελλάδας, του Γιώργου Μανουσάκη με την «Αποψη του Ηρακλείου Κρήτης».    Επιπρόσθετα, θαυμάσαμε και αρκετά γλυπτά, με χαρακτηριστικότερο ένα του Rodin «Η αιώνια άνοιξη» (1884), γλυπτό σε μπρούντζο, δύο γλυπτά του Γιαννούλη Χαλεπά, τον «Πήγασο» (1935) και τη «Μήδεια» (1934) ενώ παράλληλα μάθαμε και για τους ζωγράφους Μαλέα, Theodor Carl Pilloti τον πρώτο δηλαδή Διευθυντή της σχολής του Μονάχου (είδαμε τον πίνακα «Πλάι στο μητρικό κρεβάτι», περ. 1870) , Γεώργιο Ιακωβίδη ( με τον πίνακα «Το κοριτσάκι με το λευκό, δανδελένιο φόρεμα» που φάνταζε στα μάτια μας ως ο μικρός άγγελος της σύγχρονης ελληνικής ζωγραφικής που τρέχει προς την ενηλικίωση) , Νικόλαο Γύζη στον οποίο ανήκει ο πίνακας «Πορτρέτο κυρίας» (1866), Άγγελο, Ειρήνη Ηλιοπούλου(«Chateau «Smith Haut» Laffite», 1992.

Ήταν μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη, ακόμη και για εκείνους για τους οποίους η ζωγραφική δεν είναι στα πρώτα τους ενδιαφέροντα. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και ευχαριστούμε το σχολείο που μας τη χάρισε!

Δήμητρα Ορφανάκη

Αναστασία Περογάμβρου