Τριήμερη εκδρομή PDF Εκτύπωση E-mail

Λίγους μήνες πριν την εκπνοή της τρέχουσας σχολικής χρονιάς, εμείς οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, συνοδεία ομάδας καθηγητών, υλοποιήσαμε την τριήμερη απόδρασή μας στην περιοχή Βόλος- Πήλιο. 19 Μάρτη η αναχώρησή μας, 21 Μάρτη 2023 η επιστροφή μας. Ήταν μία εκδρομή εκπαιδευτικού αλλά και ψυχαγωγικού χαρακτήρα. Για τρεις ημέρες ρουφήξαμε με όλες τις αισθήσεις μας την απαράμιλλης ομορφιάς φύση της περιοχής, επισκεφθήκαμε χώρους ενδιαφέροντος στους οποίους και ξεναγηθήκαμε, όπως τις Θερμοπύλες, στην αυγή του ταξιδιού μας, τους προϊστορικούς οικισμούς – πρώτους σε όλη την Ευρώπη- Σέσκλο και Διμήνι, το εργοστάσιο Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα, το Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου, το Μουσείο του Θεόφιλου, το χωριό Μηλιές, τη Μακρυνίτσα- «το μπαλκόνι του Πηλίου», όπως εύστοχα έχει χαρακτηριστεί, την Πορταριά. Όμως δεν αμελήσαμε και τη διασκέδασή μας. Χορέψαμε, τραγουδήσαμε. Αδράξαμε έτσι την ευκαιρία, απολαύσαμε την εμπειρία του ομαδικού ταξιδιού μαζί με τους συνοδούς καθηγητές μας, και γίναμε όλοι μία παρέα αχτύπητη!

Όπως κάθε τι που αξίζει στη ζωή, έτσι και ένα ωραίο ταξίδι είναι έργο τέχνης, είναι δημιουργία. Η εκδρομή μας άξιζε, πέτυχε και μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις! Γιατί συνεργαστήκαμε και προπάντων είχαμε πολύ καλή διάθεση!

ek1 ek2

ek3 ek4