Ευρωπαϊκή Ημέρα γλωσσών - Αγγλικά PDF Εκτύπωση E-mail

Η 26η Σεπτεμβρίου έχει ανακηρυχθεί Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών και κάθε χρόνο γιορτάζουμε τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και όλου του πλανήτη.

Στο σχολείο μας συζητήθηκε η σημασία της πολυγλωσσικής και διαπολιτισμικής εκπαίδευσης για την ενίσχυση της δημοκρατίας. Σε μια διαθεματική προσέγγιση του μαθήματος των Αγγλικών και της Μουσικής οι μαθητές του Γ1 εργάστηκαν σε ομάδες, επέλεξαν τραγούδια από άλλες χώρες που τους άρεσαν και παρουσίασαν τους στίχους τους στη σχολική κοινότητα. Χρησιμοποίησαν χαρτόνια από την μεταφορά των βιβλίων ενισχύοντας τη βιώσιμη ανάπτυξη. Στη διάρκεια των διαλειμμάτων οι μαθητές όλου του σχολείου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν αυτά τα τραγούδια από τα μεγάφωνα του σχολείου.

Υπεύθυνοι εκαπιδευτικοί: Μαριάννα Παύλου, Στάθης Σουλτάνης

meragloson2