ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΡΑΣΗ PDF Εκτύπωση E-mail

ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες στις 3 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν σταδιακά σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας ενημερώσεις σχετικά με την έννοια της αναπηρίας και τις κατηγορίες που υπάρχουν με σκοπό οι μαθητές μας να αποκτήσουν δεξιότητες αναγνώρισης, αποδοχής, διαχείρισης και σεβασμού της διαφορετικότητας. Ακολούθησαν συζητήσεις για τις προϋπάρχουσες γνώσεις των παιδιών, προβλήθηκαν βίντεο και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και τις απορίες τους. Στη συνέχεια εργάστηκαν ομαδικά και δημιούργησαν αφίσες σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά τους. Σε κάποια τμήματα τα παιδιά ενδιαφέρονταν να μάθουν περισσότερα για τους ανθρώπους που παρόλες τις δυσκολίες τους πέτυχαν σπουδαία πράγματα στη ζωή τους. Σε άλλα θέλησαν να βρουν περισσότερες πληροφορίες για κάποιες αναπηρίες και μερικά παιδιά εστίασαν στο πώς θα μπορούσαμε εμείς να διαμορφώσουμε την καθημερινότητά μας ώστε να απολαμβάνουμε όλοι οι άνθρωποι ίσα δικαιώματα.

Αρκετά παιδιά θέλησαν να δημιουργήσουν μια χειροτεχνία και να αποδώσουν τα συναισθήματά τους:

disabl8 disabl10 disabl9

disabl1 disabl2