ΕΚΔΡΟΜΗ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ PDF Εκτύπωση E-mail

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 το 2ο Γυμνάσιου Καματερού, και συγκεκριμένα τα τέσσερα τμήματα της Β΄ τάξης, πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική εκδρομή. Η μονοήμερη αυτή εκδρομή είχε ως προορισμούς τη Στενή Ευβοίας και τη Χαλκίδα. Μέτα από μία ευχάριστη διαδρομή φτάσαμε στην εταιρία ονόματι «Μανιτάρια Δίρφυς», στις εγκαταστάσεις της οποίας παρακολουθήσαμε μία ξενάγηση. Διαμέσου αυτής λάβαμε ποικίλες πληροφορίες για την παραγωγή των μανιταριών. Ακόμα μάθαμε για τα διάφορα είδη  αυτών, όπως για παράδειγμα τα πλευρώτους, τη λεντινούλα, τα κίτρινα πλευρώτους και το μανιτάρι αρνάκι. Η αναχώρησή μας επισφραγίστηκε με ένα δωράκι: ένας από τους ιδιοκτήτες της εταιρίας πρόσφερε σε κάθε μαθητή και καθηγητή μερικά φρέσκα μανιτάρια πλευρώτους με σκοπό να τα απολαύσει με την οικογένειά του. Στην συνέχεια, κατευθυνθήκαμε προς τη Στενή Ευβοίας ένα ημιορεινό χωριό γεμάτο πλούσια βλάστηση. Εκεί μας δόθηκε η ευκαιρία να απολαύσουμε ένα νόστιμο γεύμα, ενώ βρισκόμασταν μέσα στην καρδιά του δάσους. Κατόπιν περιηγηθήκαμε στα στενά δρομάκια του χωριού με τα πέτρινα σπίτια και τα παραδοσιακά μαγαζιά. Κάτι ωστόσο που τράβηξε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν ο ποταμός με τα γάργαρα, δροσερά νερά που περνούσε μέσα από το κέντρο του χωριού.

Τέλος, ο ύστατος μας προορισμός ήταν η Χαλκίδα, ένα δημοφιλές αστικό κέντρο με πλήθος καταστημάτων. Σε αυτήν προτίμησαν οι περισσότεροι μαθητές να γευτούν κάποιο δροσερό γλυκό αγναντεύοντας τα αγκυροβολημένα στο λιμάνι ιστιοφόρα.

ΕΙΡΗΝΗ ΓΟΡΝΕΛΟΥ     ΕΥΑ ΝΤΟΝΤΟΥ

steni1 man6